Skip to content

593 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 5, 2013

Property Information

Block157
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1S-B-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage989
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
59%
Improvement Value:$34,000
41%
Total Assessment$82,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,323+2.0%
2024$6,197-1.7%
2023$6,305+0.7%
2022$6,261+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 4798, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1919