Skip to content

605 65th StreetWest New York, NJ 07093

Built 1983

Last Sale Price
$795,000
Last Sale Date
Nov 17, 2023

Property Information

Block158
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page27

Building Details

Building Class46
Description2S-FR-2G-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,800
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
29%
Improvement Value:$153,900
71%
Total Assessment$215,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,648+2.0%
2024$16,316-1.7%
2023$16,601+0.7%
2022$16,484+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$795,000
DeedBook 9801, Page 609

Property Built

Built

Year Built: 1983