Skip to content

602 56th StWest New York, NJ 07093

Built 1977

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Jun 16, 2022

Property Information

Block123
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page21

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,604
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
30%
Improvement Value:$115,000
70%
Total Assessment$165,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,723+2.0%
2024$12,469-1.7%
2023$12,687+0.7%
2022$12,598+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft2,604DeedBook 9679, Page 534Recorded7/5/2022

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 4983, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1977