Skip to content

309 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Sep 12, 2005

Property Information

Block15
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class46
Description2&1S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,160
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
38%
Improvement Value:$100,000
62%
Total Assessment$162,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,530+2.0%
2024$12,280-1.7%
2023$12,495+0.7%
2022$12,407+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft3,160DeedBook 7691, Page 116Recorded10/11/2005

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5802, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1899