Skip to content

6600 Palisade AveWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Sep 22, 2006

Property Information

Block15
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U-GAR
Dwellings3
ZoningR-M
Sq Footage2,680
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,300
36%
Improvement Value:$109,400
64%
Total Assessment$170,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,163+2.0%
2024$12,900-1.7%
2023$13,125+0.7%
2022$13,033+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft2,680DeedBook 8026, Page 140Recorded10/16/2006

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4488, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1899