Skip to content

6602 Palisade AveWest New York, NJ 07093

Built 1961

Last Sale Date
Dec 16, 2003

Property Information

Block15
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class46
Description3-F-3U
Dwellings3
ZoningR-M
Sq Footage2,552
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,300
34%
Improvement Value:$121,600
66%
Total Assessment$182,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,103+2.0%
2024$13,822-1.7%
2023$14,063+0.7%
2022$13,964+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1961