Skip to content

6503 Hudson AveWest New York, NJ 07093

Built 1969

Last Sale Date
Sep 27, 2024

Property Information

Block17
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class46
Description2 1/2S-F-3U
Dwellings3
ZoningR-M
Sq Footage3,240
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,900
35%
Improvement Value:$98,100
65%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,389+4.1%
2024$11,903+3.2%
2023$11,534+0.7%
2022$11,453+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3445, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1969