Skip to content

6606 Palisade AveWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jul 14, 1994

Property Information

Block15
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage836
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,300
65%
Improvement Value:$33,700
35%
Total Assessment$95,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,325+2.0%
2024$7,179-1.7%
2023$7,305+0.7%
2022$7,253+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4793, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1899