Skip to content

6603 Hudson AveWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jan 16, 2020

Property Information

Block15
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,576
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,300
42%
Improvement Value:$86,300
58%
Total Assessment$147,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,381+2.0%
2024$11,154-1.7%
2023$11,349+0.7%
2022$11,269+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,576DeedBook 9469, Page 784Recorded2/6/2020

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,576DeedBook 9132, Page 507NU CodeTitle correction (4)Recorded7/21/2016

Property Built

Built

Year Built: 1899