Skip to content

6022 Palisade AveWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Aug 1, 2006

Property Information

Block54
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2S-B-2U
Dwellings2
ZoningR-M
Sq Footage1,544
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
61%
Improvement Value:$39,600
39%
Total Assessment$102,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,873+2.0%
2024$7,716-1.7%
2023$7,850+0.7%
2022$7,795+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft1,544DeedBook 7983, Page 90Recorded8/28/2006

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 7983, Page 90

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 5729, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1899