Skip to content

11 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1970

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
May 2, 2023

Property Information

Block2
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class46
Description2 1/2S-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,392
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,100
40%
Improvement Value:$98,400
60%
Total Assessment$163,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,607-2.8%
2024$12,974+3.2%
2023$12,572+0.7%
2022$12,483+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft2,392DeedBook 9746, Page 812Recorded5/11/2023

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,392DeedBook 9093, Page 554Recorded1/21/2016

Property Built

Built

Year Built: 1970