Skip to content

510 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jul 12, 2013

Property Information

Block154
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description2S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,925
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
52%
Improvement Value:$58,400
48%
Total Assessment$120,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,323+2.0%
2024$9,136-1.7%
2023$9,296+0.7%
2022$9,231+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,925DeedBook 8923, Page 276Recorded7/30/2013

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5301, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1919