Skip to content

596 66th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jul 29, 2004

Property Information

Block163
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page28

Building Details

Building Class46
Description2S&1S FR-3U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,076
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
43%
Improvement Value:$65,000
57%
Total Assessment$115,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,868+2.0%
2024$8,691-1.7%
2023$8,842+0.7%
2022$8,780+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919