Skip to content

627 61st StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 20, 2021

Property Information

Block145
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class46
Description2S-F-4U
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,092
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
38%
Improvement Value:$74,000
62%
Total Assessment$119,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,176+2.0%
2024$8,993-1.7%
2023$9,150+0.7%
2022$9,086+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919