Skip to content

555 56th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 23, 2020

Property Information

Block117
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,890
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
40%
Improvement Value:$76,600
60%
Total Assessment$127,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,839+2.0%
2024$9,643-1.7%
2023$9,811+0.7%
2022$9,742+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 4941, Page 3

Property Built

Built

Year Built: 1919