Skip to content

530 62nd StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 18, 2011

Property Information

Block152
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,974
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,500
45%
Improvement Value:$57,500
55%
Total Assessment$105,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,097+2.0%
2024$7,935-1.7%
2023$8,073+0.7%
2022$8,017+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919