Skip to content

553 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Feb 10, 2000

Property Information

Block120
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
49%
Improvement Value:$48,000
51%
Total Assessment$95,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,325+2.0%
2024$7,179-1.7%
2023$7,305+0.7%
2022$7,253+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5577, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1919