Skip to content

588 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block166
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page28

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,062
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
41%
Improvement Value:$67,000
59%
Total Assessment$114,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,791+2.0%
2024$8,615-1.7%
2023$8,765+0.7%
2022$8,704+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1919