Skip to content

6604 Bergenline AveWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$2,350,000
Last Sale Date
Jul 21, 2005

Property Information

Block16
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,980
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,700
52%
Improvement Value:$63,000
48%
Total Assessment$130,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,795+4.1%
2024$10,371-10.5%
2023$11,587+0.7%
2022$11,506+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,350,000
DeedBook 7664, Page 26