Skip to content

429 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 28, 2013

Property Information

Block16
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class37
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,700
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
42%
Improvement Value:$55,000
58%
Total Assessment$95,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,325+2.0%
2024$7,179-1.7%
2023$7,305+0.7%
2022$7,253+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5430, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1900