Skip to content

6618 Bergenline AveWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 1, 2012

Property Information

Block16
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
Description1SCB-B-OFF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,256
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$287,200
75%
Improvement Value:$95,800
25%
Total Assessment$383,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,632+4.1%
2024$30,391+3.2%
2023$29,449+0.7%
2022$29,242+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 8625, Page 220NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/9/2008

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 8625, Page 220