Skip to content

437 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Mar 29, 2004

Property Information

Block16
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U
Dwellings3
ZoningR-M
Sq Footage2,144
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
51%
Improvement Value:$59,500
49%
Total Assessment$122,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,407+2.0%
2024$9,220-1.7%
2023$9,381+0.7%
2022$9,315+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft2,144DeedBook 7281, Page 8Recorded5/11/2004

Property Built

Built

Year Built: 1899