Skip to content

433 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 17, 2025

Property Information

Block16
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,200
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,500
51%
Improvement Value:$59,500
49%
Total Assessment$122,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,076+4.1%
2024$9,681+3.2%
2023$9,381+0.7%
2022$9,315+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

Sq Ft2,200DeedBook 9811, Page 757Recorded3/28/2024

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft2,200DeedBook 9045, Page 322Recorded6/18/2015

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 8647, Page 371

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,200DeedBook 8647, Page 371NU CodeTitle correction (4)Recorded1/26/2009

Property Built

Built

Year Built: 1899