Skip to content

311 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 25, 2021

Property Information

Block32
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,028
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
50%
Improvement Value:$62,500
50%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,639+2.0%
2024$9,446-1.7%
2023$9,611+0.7%
2022$9,544+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft2,028DeedBook 9317, Page 795Recorded6/25/2018

Property Built

Built

Year Built: 1899