Skip to content

418 66th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$123,200
Last Sale Date
Oct 15, 2019

Property Information

Block16
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U-3GAR
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,024
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,500
50%
Improvement Value:$92,100
50%
Total Assessment$184,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,235+2.0%
2024$13,950-1.7%
2023$14,194+0.7%
2022$14,094+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$123,200

From:

To:

Sq Ft2,024DeedBook 9455, Page 219NU CodeFamily (1)Recorded12/9/2019

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft2,024DeedBook 7380, Page 178Recorded10/14/2004

Property Built

Built

Year Built: 1899