Skip to content

427 66th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 14, 2023

Property Information

Block18
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,676
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
52%
Improvement Value:$57,200
48%
Total Assessment$119,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,230+2.0%
2024$9,046-1.7%
2023$9,204+0.7%
2022$9,139+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft1,676DeedBook 9676, Page 159Recorded6/21/2022

Property Sale

Sale
$407,500

From:

To:

Sq Ft1,676DeedBook 9220, Page 205Recorded7/18/2017

Property Built

Built

Year Built: 1899