Skip to content

416 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2006

Property Information

Block18
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,911
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
49%
Improvement Value:$66,300
51%
Total Assessment$128,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,932+2.0%
2024$9,733-1.7%
2023$9,903+0.7%
2022$9,834+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5682, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1899