Skip to content

427 62nd StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 2007

Property Information

Block51
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,896
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,800
49%
Improvement Value:$62,200
51%
Total Assessment$121,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,330+2.0%
2024$9,144-1.7%
2023$9,304+0.7%
2022$9,238+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,896DeedBook 7330, Page 115Recorded7/23/2004

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5167, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1899