Skip to content

36 62nd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$156,000
Last Sale Date
Oct 28, 1994

Property Information

Block21
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2S-CB-2U-1GAR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,118
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
60%
Improvement Value:$59,500
40%
Total Assessment$149,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,528+2.0%
2024$11,298-1.7%
2023$11,495+0.7%
2022$11,414+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 4790, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1914