Skip to content

40 63rd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Mar 24, 1997

Property Information

Block20
Lot49
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,500
49%
Improvement Value:$75,000
51%
Total Assessment$148,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,451+2.0%
2024$11,222-1.7%
2023$11,418+0.7%
2022$11,338+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5131, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1914