Skip to content

49 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Apr 21, 1997

Property Information

Block19
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,002
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
51%
Improvement Value:$73,100
49%
Total Assessment$148,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,420+2.0%
2024$11,192-1.7%
2023$11,387+0.7%
2022$11,307+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5130, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1914