Skip to content

320 50th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$156,000
Last Sale Date
May 22, 1995

Property Information

Block103
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page17

Building Details

Building Class26
Description2S-B-D-H-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,124
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
40%
Improvement Value:$77,600
60%
Total Assessment$130,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,032+2.0%
2024$9,832-1.7%
2023$10,003+0.7%
2022$9,933+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 4770, Page 195

Property Sale

Sale
$66,500
DeedBook 4770, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1914