Skip to content

153 59th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
May 14, 2015

Property Information

Block62
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,118
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
48%
Improvement Value:$68,600
52%
Total Assessment$131,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,109+2.0%
2024$9,907-1.7%
2023$10,080+0.7%
2022$10,009+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft2,118DeedBook 9038, Page 706NU CodeOther non-arm's-length (26)

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 9038, Page 706

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 6010, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1919