Skip to content

211 50th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$179,000
Last Sale Date
Aug 4, 1999

Property Information

Block102
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page16

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,112
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
47%
Improvement Value:$68,800
53%
Total Assessment$128,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,932+2.0%
2024$9,733-1.7%
2023$9,903+0.7%
2022$9,834+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 5481, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1914