Skip to content

131 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 28, 2013

Property Information

Block25
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,494
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
41%
Improvement Value:$91,100
59%
Total Assessment$153,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,844+2.0%
2024$11,608-1.7%
2023$11,810+0.7%
2022$11,727+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$489,000

From:

To:

Sq Ft2,494DeedBook 7483, Page 154Recorded3/2/2005

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 5890, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1899