Skip to content

112 63rd St(Unit C0025)West New York, NJ 07093

Built 2006

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
May 31, 2023

Property Information

Block25
Lot29
QualifierC0025
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
DescriptionUNIT 6
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage730
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,000
18%
Improvement Value:$41,000
82%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,856-2.8%
2024$3,968+3.2%
2023$3,845+0.7%
2022$3,818+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft730DeedBook 9751, Page 797Recorded6/12/2023

Property Sale

Sale
$128,000

From:

To:

DeedBook 9105, Page 826NU CodeSheriff sale (12)

Property Built

Built

Year Built: 2006