Skip to content

109 63rd StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 19, 2003

Property Information

Block28
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,932
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
45%
Improvement Value:$76,500
55%
Total Assessment$139,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,718+2.0%
2024$10,504-1.7%
2023$10,688+0.7%
2022$10,613+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook 5455, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1899