Skip to content

6205 Park AveWest New York, NJ 07093

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 1, 1997

Property Information

Block28
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class46
Description2S-CB-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,420
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,500
39%
Improvement Value:$116,500
61%
Total Assessment$190,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,651+2.0%
2024$14,358-1.7%
2023$14,609+0.7%
2022$14,507+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 4653, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1959