Skip to content

126 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 18, 2016

Property Information

Block11
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
ZoningR-M
Sq Footage2,420
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
47%
Improvement Value:$69,100
53%
Total Assessment$131,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,148+2.0%
2024$9,945-1.7%
2023$10,119+0.7%
2022$10,048+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$32,000

From:

To:

Sq Ft2,420DeedBook 8982, Page 88NU CodeTitle correction (4)Recorded7/14/2014

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5283, Page 312

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 4844, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1899