Skip to content

126 62nd StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Owner
---
Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Aug 28, 2025

Property Information

Block28
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description2S-F-D-H-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,362
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,500
69%
Improvement Value:$27,500
31%
Total Assessment$90,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,940+2.0%
2024$6,801-1.7%
2023$6,920+0.7%
2022$6,872+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$585,000
Sq Ft1,362DeedBook 9926, Page 301Recorded9/2/2025

Property Sale

Sale
$162,000

Property Sale

Sale
$308,000

From:

To:

Sq Ft1,362DeedBook 7539, Page 311Recorded4/28/2005

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5877, Page 285

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 5092, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1899