Skip to content

113 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$627,000
Last Sale Date
Dec 20, 2021

Property Information

Block25
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description2S-B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,483
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
48%
Improvement Value:$68,300
52%
Total Assessment$130,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,086+2.0%
2024$9,885-1.7%
2023$10,057+0.7%
2022$9,987+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$627,000

From:

To:

Sq Ft1,483DeedBook 9651, Page 214Recorded3/21/2022

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft1,483DeedBook 7950, Page 344Recorded7/25/2006

Property Sale

Sale
$169,500
DeedBook 5592, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1899