Skip to content

430 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$209,900
Last Sale Date
Oct 2, 2002

Property Information

Block31
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class26
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,152
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
49%
Improvement Value:$65,000
51%
Total Assessment$127,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,832+2.0%
2024$9,635-1.7%
2023$9,803+0.7%
2022$9,735+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$209,900

From:

To:

Sq Ft2,152DeedBook 6084, Page 17Recorded11/20/2002

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 4721, Page 229

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4567, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1899