Skip to content

317 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Feb 26, 1998

Property Information

Block32
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,166
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
42%
Improvement Value:$87,100
58%
Total Assessment$149,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,536+2.0%
2024$11,305-1.7%
2023$11,503+0.7%
2022$11,422+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5259, Page 311

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4946, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1899