Skip to content

6110 Monitor PlWest New York, NJ 07093

Built 1904

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 29, 2005

Property Information

Block36
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class27
Description2S-B-1U-GAR2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
52%
Improvement Value:$55,000
48%
Total Assessment$115,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,868+2.0%
2024$8,691-1.7%
2023$8,842+0.7%
2022$8,780+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1904