Skip to content

405 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 18, 2006

Property Information

Block80
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class37
Description2S-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,392
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
47%
Improvement Value:$50,900
53%
Total Assessment$95,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,395+2.0%
2024$7,247-1.7%
2023$7,374+0.7%
2022$7,322+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 4891, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1899