Skip to content

417 66th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 30, 2005

Property Information

Block18
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1U-DECK
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,325
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
55%
Improvement Value:$50,300
45%
Total Assessment$112,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,698+2.0%
2024$8,524-1.7%
2023$8,673+0.7%
2022$8,612+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5928, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1899