Skip to content

413 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 31, 2020

Property Information

Block80
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class37
Description2S-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
51%
Improvement Value:$43,600
49%
Total Assessment$88,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,832+2.0%
2024$6,696-1.7%
2023$6,812+0.7%
2022$6,765+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 9416, Page 92Recorded7/11/2019

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 4564, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1899