Skip to content

6209 Monroe PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Mar 11, 2024

Property Information

Block32
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class37
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,048
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
43%
Improvement Value:$66,000
57%
Total Assessment$116,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,580+9.3%
2024$8,766-1.7%
2023$8,919+0.7%
2022$8,857+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$645,000

From:

To:

Sq Ft2,048DeedBook 9808, Page 607Recorded3/12/2024

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft2,048DeedBook 9236, Page 305Recorded9/11/2017

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft2,048DeedBook 8781, Page 867Recorded3/15/2011

Property Sale

Sale
$492,000
DeedBook 8071, Page 150

Property Sale

Sale
$492,000

From:

To:

Sq Ft2,048DeedBook 8071, Page 150Recorded12/15/2006

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 5645, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1899