Skip to content

408 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$647,000
Last Sale Date
Jan 24, 2025

Property Information

Block71
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,022
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
46%
Improvement Value:$71,700
54%
Total Assessment$131,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,155+2.0%
2024$9,953-1.7%
2023$10,126+0.7%
2022$10,055+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$647,000

From:

To:

Sq Ft2,022DeedBook 9876, Page 471Recorded1/31/2025

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5074, Page 81

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4908, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1899