Skip to content

413 62nd StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Sep 26, 2018

Property Information

Block50
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,996
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,100
40%
Improvement Value:$79,600
60%
Total Assessment$133,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,310+2.0%
2024$10,104-1.7%
2023$10,280+0.7%
2022$10,208+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

Sq Ft1,996DeedBook 9344, Page 224Recorded9/28/2018

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5878, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1899